PhpNukeTurkiye.Com (F)  >> Site Tanıtımı,Link Değişimi ve Hit Kaynakları (F)  >> Hit Kaynakları (F)
DSolu Görünüm İçin Tıklayın "Wibiya Toolbar nasıl yapılır? Resimli anlatım"

soulfather: Wibiya Toolbar nasıl yapılır? Resimli anlatım (2012/04/01 - 18:45)

Webmaster arkadaşların oldukça ilgi gösterdiği ve gözünde çok büyüttüğü bir olay olduğunu düşünüyorum. Wibiya toolbar oldukça basit oluşturulan ve sitenize güzel fonksiyonlar ekleyen bir navigasyon bar özelliği taşıyor.

Spor Sitemde. Hemen alt kısımda gördüğünüz toolbar, wibiya nın webmasterlara sunmuş olduğu servisin bir ürünüdür. Bu tollbar ücretsizdir ve istediğiniz özellikleri eklemenize imkan sağlamaktadır. Ve ingilizcesi yeterli olmayan arkadaşlar içinde türkçe desteği bulunmaktadır.

Ama size tavsiyem, internetde kullandığınız tüm işlemlerde ingilizce ile hareket etmeniz en uygunu olacaktır. Bir webmaster olarak, ingilizcenizin yeterli olmaması büyük eksikliktir diye düşünüyorum. Neyse konunun dışına taşmadan asıl konuya dönüyorum.

[img:470:112]http://b1204.hizliresim.com/w/1/40dds.png[/img]

Wibiya Toolbar Kurulumu :

Öncelikle bu hizmeti aldığınız Wibiya merkezine üye olmanız gerekiyor. Wibiya hizmetlerinden yararlanmak ve üye olmak için Buraya tıklamanız gerekiyor. Açılan sayfada, Get it Now butonuna basarak üyelik işlemlerine başlayacaksınız. Aşağıdaki resimde Get it Now butonu kırmızı çerçeve ile gösterilmiştir.

[img:470:147]http://b1204.hizliresim.com/w/1/40dgc.png[/img]


Wibiya toolbar üyelik sayfası
Butona bastınız ve üyelik işlemlerini tamamlıyorsunuz. Ben toolbar oluştururken dil seçeneğini ingilizce seçiyorum. Sizler türkçe de seçebilirsibiz. Anlatımı ingilizce seçeneği üzerinden yapacağım. Anlayış göstereceğinizi umuyorum.

[img:470:249]http://b1204.hizliresim.com/w/1/40dhm.png[/img]


Wibiya Toolbar Üyelik Sayfası
Formu doldurdunuz ve Next seçeneğine tıkladınız. Karşınıza toolbarınızın tema seçimi gelecektir. Sitenize en uyumlu rengi seçerek işleme devam edebilirsiniz. Sitenizin hali hazırda kendine özel bir iconu var ise, sistem otomatik olarak o iconu tanıyacaktır. Kendinize bir icon belirleyebileceğiniz bir kısımda mevcuttur. Eğer bir icon resmini yok ise, wibiya size bir icon resmide sunmaktadır.

[img:470:242]http://b1204.hizliresim.com/w/1/40djg.png[/img]

Evet temanızı seçtiniz, icon dosyanızı da ayarladınız ve Next tuşuna bastınız. Artık yeni bir sayfadasınız. Bu sayfada toolbar üzerinde görünecek olan eklentilerin listesi yer alıyor. Wibiya sizin için en çok kullanılanları otomatik olarak eklemiş bulunuyor. Siz kendi toolbarınıza uygun olacak eklentileri ekleyebilir, ekli olanlarıda çıkartabilirsiniz. İşlemler çok kolay ve anlaşılır bir biçimde hal oluyor. Wibiyanın bu kadar tutulmasının sebebide budur zaten.

[img:470:235]http://b1204.hizliresim.com/w/1/40dkc.png[/img]

Evet bu eklentiler sizin toolbarınız üzerinde yer alacak eklentiler. Siz bu eklentiler arasından hoşunuza gitmeyenleri çıkartabilirsiniz. Eklentinin resmi üzerine mouseu getirdiğinizde, ” Remove From Toolbar ” yazısı belirecektir. Bu yazıya tıkladığınızda eklenti toolbarınızdan kaldırılacaktır. Bu eklenti seçenekleri, sizin toolbarınızın nasıl olacağını belirliyor. Yani kısacası bunları siz belirliyorsunuz. Eklediğiniz eklentiler sizden bazı bilgileri isteyebilir. Örnek verecek olursak, facebook hayran sayfası eklentisini eklediğinizde bir sonrak iadımda sizden Facebook hayran sayfanızın ID numarasını isteyecektir. Yine bu bilgilere ilgili sitelerden ulaşabilirsiniz. Tüm bunları tamamladınız ve Next Tuşuna bastınız. Karşınıza son sayfa oalrak, eklentinin hangi platformda kullanıldığını belirleyeceğiniz sayfa geliyor.

[img:470:186]http://b1204.hizliresim.com/w/1/40dl5.jpg[/img]

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, bir platform seçiyoruz. Benim kullandığım platform ( yazılım ), wordpress olduğu için örnek olarak wordpress i gösterdim. WordPress seçeneği ile ilerlediğinizde, karşınıza eklentiyi indirebileceğiniz bir download butonu çıkacaktır. Bu buton yardımı ile, eklentiyi indiriyorsunuz.Eklentiyi bilgisayarınıza indirdikten sonra, blog sitenizin eklenti dizinine eklentiyi FTP aracılığı ile aktarıyor ve admin panelden eklentiler bölümünden aktifleştiriyorsunuz. Ardından , aşağıdaki resimde kırmızı çerçeve ile gösterilen butona tıklıyorsunuz.

[img:470:168]http://b1204.hizliresim.com/w/1/40dlv.png[/img]


Wibiya Kurulumu WordPress
Butona tıkladıktan sonra size sitenize eklemeniz gereken bir kod verilecektir. Bu kodu wordpress de tema dizini içerisinde yer alan footer.php dosyanıza , </body> tagından önce olmak şartı ile yerleştiriyorsunuz.
Yazılımım bunların hiç biri değil. Ben nasıl yükleyebilirim ?
Siz kullandığınız yazılıma uygun olanı seçmelisiniz. Bu yazılımlar arasında sizin kullandığınız yazılım yok ise, vbulletin seçeneğine tıklayarak işleme devam edebilirsiniz. Size verilen kodu, sitenizin her sayfasında çıkabilen bir dosyaya eklemeniz gerekiyor. Mydesign haber sistemi kullananlar, ayarlar.asp dosyasının en alt kısmına ekleyebilir. Peki sitenize uyumlu hale getiebilmeniz için CSS dosyanıza bazı kodları eklemeniz gerekebilir. Bu yazılımınızın platformuna ve işleyişine göre değişiklik göstermektedir.


Tabi Oraya Nukeyi Koymamışlar :-( ama onun içinde uğraşıyorum...