Bir Portal Düşünün !!!

Her Tür Konu Dışı (Off Topic) Konuları Burada Konuşuyoruz. Sohbet ediyoruz.

Moderatör: Moderatörler

Bir Portal Düşünün !!!

Mesajgönderen Sonsuzluk » 2014/12/09 - 12:15

2007 yıllarında webtasarım işlerine merak sardığım zamanları aklıma şu takılmıştı. Neden türklere ait bir portal yokda yabancıların portalını türkçeye çevirmeye uğraşıyoruz veya onlara muhtaç kalıyoruz.Tabi bunun türlü türlü sebepleri var herkes kendincede haklı.

Herkesin hayalinde bir portal mutlaka vardır hani şunu düşünürüz ben bir portal yapsam şu özellikler koyardım veya şunun gibi yapardım diye hep hayallerini kurardık. Bende çoğu zaman bunun gibi birçok hayal kurardım hatta bir sloganım felanda vardı :)

Wordpress gibi google dostu
Joomla gibi esnek
Php Nuke gibi kolay kullanımlı diye :)

Sizlerinde eminim bunun gibi bir çok hayaliniz vardır.

Aslında bu başlıkdaki amacım şu kendimce bir yazılıma başladım sıfırdan herşeyini kendimin kodladığı sıfırdan yani hani editleme, türkçeye çevirme felan değil. Yazılımı sıfırdan yaptığım için özellikleri de bana kalmış birşey istediğim özelliği istediğim şekilde koyabilirim diye düşünüyorum.Sizlerden sitediğim bana fikir vermeniz.Eğer sizler böyle bir yazılım yapsaydınız ne tür özellikler kordunuz ama biraaz hayal gücünüzü zorlayın yani çıkıpda bana video modülü, resim modülü birde blok koydukmu tamam gibi basit şeyler yazmayın :) Mesela benim aklıma gelenlerden birtanesi şu : Site admin panelinden headere,footere de blok ekleyebilelim ve blokları site panelinden sağa yaslayabilelim, sola yaslayabilelim felan gibi özellikler yani kodları açıp uğraşmak yerine panelden bunları yapabilelim gibi bir özellik düşündüm.

Sizlerde bu tarz değişik şeyler düşünün yani hayal gücünüzü bayağı zorlayın.Bu başladığım yazılım 2 aya biter hadi beni bekleyin de demiyorum çünkü bir modülü 2 haftada yaparken bir yazılımı sıfırdan 2 aya bitirmek imkansız belkide bu 2 yıl sürecek çünkü sıfırdan bir kodlama yapmak çok daha zor herşeyi önceden en ince ayrıntısına kadar düşünüp bulmak gerekiyor.

Konuyu sohbet bölümüne açtımki herkez rahatca istediğini yazabilsin ve bu konu uzun sürede kalacak isteyen istediği zaman aklına geleni yazabilsin.Bu konuya herkes yorum yazabilir küfür, hakaret, ortamı germek dışındaki tüm görüşleriniz beni mutlu eder. Hani çıkıpda bu ibo beni sevmiyor şimdi bir yorum yazarım çıkıp bir laf söyler Kavga ederiz diye düşünmeyin fikir alış verişini herzaman severim yeterki birbirimizi kırmayalım.
Tarih Hayal Edenleri Değil,Gerçekleştirenleri Yazar !

NOT : Özel mesajla veya farklı yollar ile bana verdiğiniz admin paneli, ftp, phpmyadmin, cpanel, pleskpanel, direckpanel (v.b.) gibi size özel yerlerin kullanıcı adı ve şifrelerini ben sorunu çözüp size teslim ettikten sonra lütfen değiştirin. Aksi taktirde hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.
Administrator
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 95

Re: Bir Portal Düşünün !!!

Mesajgönderen erdem » 2014/12/09 - 15:50

yeni siteye face bok ile üyelik ve giriş yapılırsa mükemmel olur
Her insɑn huzur verir,kimileri gelince kimileri gidince.
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 1

Mesajgönderen arkadas_ca » 2014/12/09 - 17:09

Şuan aklıma gelen özel birşeyler yok. olunca paylaşıcam inşallah. Yanlız böyle bir düşüncenin olduğunu facebookda da belirtmiştin. bizleri yansıtacak bize özel bir sistemin olması tabiki harika olur.

Böyle bir projeye adım atma kararından dolayı tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum. Tüm site içeriği için Hızlı seo işlevinin olması sanırım herkesin ençok tercih sebebi olacaktır. Malum herkes kendi alanıyla ilgili açtığı sitesinin liste başı olmasını çok istiyor.
PhpNukeTurkiye.Com Site Kurallarını Okumak İçin Tıklayın
Site kuralları gereği, kullanıcı profilinde web adresi bulunmayan, kullanmakta olduğu sitenin copyright bilgisi silinen kişilerin isteklerine cevap verilmeyecektir.
Önceliğimiz olarak emeğe saygı diyoruz..
Saygılarımızı sunuyoruz.. PNT Yönetim...

Firma Rehberi
Firma Bul
Moderatör
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 13
Aldığı teşekkür: 23

Mesajgönderen Sonsuzluk » 2014/12/09 - 19:41

yorumlar için teşekkür ederim güzel fikirler çıkıyor ortaya facebook üye girişi ve seo nun daha çok ön planda olması.

NOT : Özel mesajla veya farklı yollar ile bana verdiğiniz admin paneli, ftp, phpmyadmin, cpanel, pleskpanel, direckpanel (v.b.) gibi size özel yerlerin kullanıcı adı ve şifrelerini ben sorunu çözüp size teslim ettikten sonra lütfen değiştirin. Aksi taktirde hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.
Administrator
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen erdem » 2014/12/09 - 21:27

popup penceresi admin panelden mesaj ekler gibi eklene bilimeli mesela mesaj veya duyuru gibi yazıyorsun nerede çıksın popup yada mesaj olarak bilmem anlata bildimmi tşk
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen Nida_Bey » 2014/12/10 - 00:02

1- nuke gibi ,wp gibi ana hatları sabit ancak tema ile dilendiği şekile çevrilebilsin.
2-Hızlı ve etkin bir sohbet alanı bulunsun hala benden yaptığım sitelerde sohbet isteyenler var.
3-Üyeler telefonlarını kayıt etsin kayıtlı numaralara toplu sms gönderilebilsin.( SMS konusunda çalışmalarında tam destek sağlarım)
4-wp nin ve nuke nin benim gözümdeki eksiklerinden başlıcası anahtar kelime kaydında meta etiketlerde çok zorluk çekilmesi
kısaca daha seo dosyu olmalı
5.Eski tip sitelerin tamamında web2 standartlarına uyumsuzluk söz konusu
6-cannonical etiket mümkünse otomatik olabilmeli.bütün başlıkları tek bir link standardında verebilirse güsel olur.daha doğrusu anlatmak istediğim google aynı sayfayı farklı linklerle kayıt ediyor bu da kopya görünüp eksi puan veriyor.Bunun önüne geçecek yol bulmalı
çok oldum şimdilik aklıma gelenler :)
PhpNukeTurkiye.Com Site Kurallarını Okumak İçin Tıklayın
Site kuralları gereği, kullanıcı profilinde web adresi bulunmayan, kullanmakta olduğu sitenin copyright bilgisi silinen kişilerin isteklerine cevap verilmeyecektir.
Önceliğimiz olarak emeğe saygı diyoruz..
Saygılarımızı sunuyoruz.. PNT Yönetim...

"Asil yetimler anadan babadan degil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardir.
(HZ. ALI R.A)

oto dj,radyo hosting,web hosting,web tasarım http://www.nidasms.com nettenTopluSMS sistemi ve bayilik işlemleri için irtibata geçebilirsiniz.
Moderatör
Kullanıcı avatarı
Aldığı teşekkür: 8

Mesajgönderen hafiz » 2014/12/10 - 00:20

ibrahim böyle bir projeye giriştiğin için teşekkür ederim eminim en güzel şekilde bu projeyi bitirirsin çünkü başladığın hiçbir projeyi yarım bırakmadın sonuna kadar azimle çalıştın.

Arkadaşların vermiş oldukları öneriler bence bir sistemin alt yapısı için çokda gerekli değil yani bir popup pencere sistemi veya toplu sms sistemi veya sohbet sistemi çok aktif olarak herkezin kullandığı şeyler değil ki zaten ibrahimin istediği modül veya blok öneriside değil yeni bir sistem yapıyor ona özellik istiyor bu tarz öneriler sonradan da yani portal bittikten sonra modül olarak yapılabilecek ve kişiye özel yüklenilebilecek şeyler bu yazdıklarınızı kullanmayan insanlara sistemde bu özellikler yük olacak bu yüzden sistemi hatta ibrahimi dahada zorlayacak özellikler bulmalıyız sonuçda sistemi çok aktif kullanabilmek için popup,sohbet vs şeyler ile değilde panelden siteyi rahatca yönetebileceğimiz siteyi yormayan siteyi çok aktif tutabilen özellikler olmalı modül, blok gibi istekler sonradan ilave edilse daha iyi olur kişiye özel. Aklımda şuan net birşey yok fakat gelince mutlaka yazacağım başlığın takipcisi olacağım
Kula Bela Gelmez Hak Yazmadıkça
Hak Yazmaz Kul Azmadıkça

http://www.imamlarinsesi.com/
PNT Üye
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 15
Aldığı teşekkür: 32

Mesajgönderen erdem » 2014/12/10 - 00:30

site menüleri açılır menü olmalı mesela habere geldimi maus haber katagorileri açılmalı üst menülerden va yan menüler olabilir tşk
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen Sonsuzluk » 2014/12/10 - 00:50

Hayal gücünüzü canlandırmak için aklıma gelen bir özelliği yazacağım.

Siteye haber eklerken o habere ait birde galeri ekliyoruz ve galeriye 10 resim atıyoruz birde haberin manşet resmi eder 11 resim peki olduda birgün bu haberi sistemden kaldırmamız yani silmemiz gerekiyor ne yaparız panele gideriz haberi sil deriz haber veritabanıdnan silinir peki ya ftp ye 1 habere ait giden 11 resim ne olacak onlar orada kalacak bakın 1 habere ait ftp de 11 tane çöp dosya kaldı.Bunun önüne geçmek için ben ne düşündüm o haber silinirken o habere ait ftp de galeri ve manşet resmi varsa onlarda silinsin ki bu sayede ftp çöplük olmakdan kurtulsun.

Yine aynı mantık ile şu geldi aklıma bir habere galeri açıyoruz galeriyi yüklüyoruz ftp de galeriyi nereye yüklüyor
modules/haber/resim/galeriler resimlerimizi bu tarzda bir klasörün içine dolduruyor değilmi olduda biz sadece bir habere ait galerideki resimlere ulaşmak istiyoruz yani ftp yi açıp o habere ait ne kadar resim varsa onlara ulaşmak istiyoruz bu durumda modules/haber/resim/galeriler adresine girdiğimizde karşımıza birdünya resim çıkıyor hangisi o habere ait bilmek için resimlerin tek tek adına bakıp ftp den bulmak gerekiyor buda çok zaman kaybı aklıma gelen özellik ise habere ait galeri eklerken ftp de o habere ait sistem otomatik klasör açsın mesela modules/haber/resim/galeriler/haberin-basligi şeklinde o habere ait klasör açsın ve o haberdeki galeri resimlerini onun içine koysun bu sayede galeri klasörümüzün içi arşivlenmiş olur.

İstediğim bu tarz özellikler aslında sizlerden yani işe yarayan ve herkesin kullanabileceği özellikler.Bence hayal gücünüzün sınırlarını zorlayın çok daha farklı fikirler çıkacaktır.

Administrator
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen ToMCaT » 2014/12/10 - 15:40

içerik modülü joomla gibi kelime sınırı olmamalı ek dosya eklene bilmeli modüle yorum yapıla bilmeli sayfalamayı otomatik yapmalı
birde mini sohbet modülü olursa iyi olur phpbb de deki gibi
Yeni Üye
Aldığı teşekkür: 0

Mesajgönderen h9k8b » 2014/12/10 - 19:59

Bence en önemli konulardan biri temadır. Bir siteyi gösteren, yukarı çıkartacakta aşağı indirecekte temadır.Tema sistemi o kadar kolay yönetilmeli ki her isteyen istediği gibi o temada değişiklik yapabilsin. Logoyu istediği yere, bir resmi istediği yere koyabilsin. ( bir çok sistemde temalar para kazandırdığı için hep karmaşık yapılmaya çalışılır ) Blok yada modul sürükle bırak gibi bir sistemle yer değiştirebilir.

Ayrıca admin panelinden modul, blok , bileşen,uyumlu ek vs herneyse çok rahatlıkla yüklenebilmeli, apple store gibi marketi olmalı. Alt yapısı buna göre ayarlanmalı.

şimdilik aklıma gelenler. umarım bir faydam dokunmuştur .

Bu fikir yıllar önce benimde aklıma geldi ama ben programcı değilim :) Neden biz Türkler kendi sistemimizi yapamıyoruz , o kadar mı gerideyiz diyordum. Şimdi bu yazıyı okuyunca çok sevindim. Allah (c.c) bu yolda yolunu açık etsin. Küçük bir olay gibi algılayanlar yanılıyorlar, bu proje gerçekleşirse ne kadar büyük olduğunu o zaman anlayacaklar. Başarılar..
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen ToMCaT » 2014/12/11 - 14:36

Resim modülü çok amaçlıda yapıla bilir aynı şekil görsel resmi eklencek büyütcek ama ayrıca dosyada eklenerek farklı amaçlada kullanılabilecek hale getirilebilir
Yeni Üye

Mesajgönderen kenanc1969 » 2014/12/11 - 16:05

Kardeş düşüncen çok güzel....Yukarıda arkadaşların fikirleri de çok güzel...Bence görsele arayüze yani temaya daha çok önem verebiliriz. Headere kod bilgisi olamayan arkadaşların adminden daha fazla müdahale edebilmeleri, daha fazla seçeneklerinin olmalarısıda iyi olacaktır. Haber modülü daha işlevsel ve gelişmiş özellikleri olursa benim gibi haber siteleri olan arkadaşlar içinde iyi olacaktır. Eğer böyle bir portal oluşturusanızda paylaşımda emeğinizin karşılığını da alarak bizlere faydalı olamnız memnuniyet verecektir. Kolay gelsin diyor sonucu sabırsızlıkla bekliyoruz.
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen Sonsuzluk » 2014/12/11 - 17:46

güzel yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim yavaş yavaş güzel şeyler çıkmaya başladı.

kenan bey haber işleri ile uğraşmanız güzel çünkü haber modüllerinde ne gibi eksiklikler var genelde veya ne gibi özelliklerin olması konusunda detaylı bilgi verirseniz daha net sonuca ulaşabiliriz misal örnekler ile yola çıkalım ki birbirimizi daha net anlayabilelim

yani bir haber sitesini siz bizden daha iyi bilirsiniz çünkü haber işi ile ben çok aktif uğraşmıyorum haber modülünde ne tarz özellikler olsun biraaz düşünüp buraya yazarsanız daha çok yardımcı olursunuz fikir verme açısından.

@h9k8b aslında bahsettiğin özellikler wordpress de var olanlar bunlar benimde aklımda fakat panelden modül-bileşen yükleme gibi işlemlere pek sıcak bakmıyorum neden derseniz wordpress kullandım 1-2 ay ve panelden birşeyler yükledim çokda hoşuma gitti sitenin anasayfasına baktığımda hata vardı nereye ne kod ekledi ne yaptı bilmediğim içinde çok zorlandım gibi birçok olumsuz şeyle karşılaştım bu yüzden bu işe açıkcası pek olumlu bakmıyorum ama modül yüklemeyi kolaylaştırmak adına farklı birşeyler çıkarsa ortaya onları değerlendirebiliriz.

@ToMCaT çok amaçlı resim modülü sanırım gereksiz olur çünkü bir modül ya resim galerisidir yada dosyalar modülüdür ikisi bir modülde çokda mantıklı durmaz ki ben resim galerisi kullanacaksam sadece resimleri sergileyebileceğim modül isterim diğer özellikleri kullanmayacağım içinde modülde bunların bulunması bana ekstra yük olur.Bu yüzden herkezin kullanacağı özellikleri düşünmemiz herkese faydalı olur

Administrator
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen cuneytsonmez » 2014/12/11 - 19:00

arada bir giriyorum uzun zamandır da yazmıyordum.nukeyi bırakalı cok olmuştu ama ibrahim abi ve diğer abiler hala burdalar cok güzel çalışmalar umarım gerçekleşir php fusion dan cok verim aldım ama şimdilerde wp sistemindeyim ve şuan için piyasda en kolay ve en iyi iş cıkaran sistem sanırım tek tuş ile eklenti geliyor sadece aktif ediyorsun wp sistemi örnek almak için ideal ama tek kişi ile olacak bir iş olduğunu zannetmiyorum.Yinede çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 26

Sonraki

Dön Sohbet

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir