Php-Nuke Seo - Adım -3

PNT Nuke ve Php Nuke ye Özel Seo Alanı

Moderatör: Moderatörler

Php-Nuke Seo - Adım -3

Mesajgönderen okngny » 2011/11/26 - 02:03

Merhaba,

Php-Nuke Seo - Adım -1 ve Php-Nuke Seo - Adım -2 makalemizi yazmıştık takip edenlerin yanı sıra php-nuke yeni adım atanlar içinde yararlı bir makale olacağından eminim lafın kısası bir çok php-nuke seo entegresi mevcuttur bunların bir çoğu sadece modül adlarını ve yazı başlıklarını seo çeviriyordu ve bunlar google tarafından düşük sınıf diye nitelendiriliyordu biz bunları ileri ve üst sınıflara kendi yaptığımız seo yöntemleri ile php-nuke ile tasarladığınız sitelerini hem kolay link sistemi ile hemde googlenin arama motoruna göre dizayn edeceğiz ama ilk önce Başlangıç seviyesinden başlayalım ilerleyen zamanlarda ileri seviyeye kadar gideriz.

Başlangıç seviyesi
Burada .htaccess, fonksiyonlar entegre mantığını kavrayacağız basit örneklerden oluşacak.

Orta seviyesi
Burada .htaccess, fonksiyonlar ve otomatik Türkçe destekli başlıklar yaratacağız.

İleri seviyesi
Burada .htaccess, fonksiyonlar, Jquery perma link anlatacağım.

Başlangıç seviyesi
php-nuke ile haşır neşir ama sadece belli php kodlarına müdahalede bulunanlar için adlandırdığım bir seviyedir. Başlangıç seviyesinde sadece .htaccess ve fonksiyonlardan ibaret bir yol göstereceğim.

İlk yapmamız gerekenler filezilla programı ile ftp bağlanıp www dizindeki .htaccess dosyasını notepad++ yardımı ile açalım.

ben .htaccess temiz olduğunu var sayarak kodlamaya başlamak istiyorum .htaccess yapılandırmasını çok düzgün bir şekilde yapmalıyız ufacık bir hata sitenin kapanmasına yada linklerin döngülerinde sorunlar çıkartabilir.

Kod: Tümünü seç
Options -Indexes +FollowSymLinks
<IfModule>
RewriteEngine on
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule ^/(.*) $1
</IfModule>

açıklamalara girerek kafanızı karıştırmak istemiyorum kafasında ? olanlar google yazıp araştırma yapabilirler. Şimdi üst kısımda seolama betiğini başlatmış bulunmaktayız kodlarımızı seo linklere döndürelim yani başlayalım News modülünü örnmek alırsak

RewriteRule ^News.html modules.php?name=News [L]

Normal Modüle giden bağlantı yolu: modules.php?name=News
Seo'lu giden bağlantı yolu: news.html

sonuna .html koyduk isterseniz .htm, .php, .js yapabilirsiniz bunlar neyle bittiği önemli değildir sadece neyle kodlandığını belirtir php kodumuzu biz yanıltarak .html ile kodlamış gibi gösteriyoruz.

şimdi biz normalde modüle modules.php?name=News şeklinde bağlantı sağlarken artık news.html ile bağlantıda sağlayabiliriz bunu isterseniz değiştirin haber.html yapın fark etmez.

şimdi news modülünün article yani haber konusunuda seolu bir bağlantı sağlayalım yani

RewriteRule ^article_([0-9]*)_(.*).html modules.php?name=News&file=article&sid=$1 [L]

burada gördüğünüz gibi haberin başlığını seo yöntemini yapıyorruz yani burada ne oldu

www.siteadi.com/article_id_haberbaşlığı.html şekline cevirmiş olduk burda haberimizi göstermek için ([0-9]*) algoritmayı sadece sayılardan ibaret olduğunuz ve sid=$1 ($1) sayıları çekeceğini belirttik yani burda (sid=$2) yapsaydık (.*) burdaki algoritmayı tetikleyecekti bunları ilerleyen seviyede göreceğiz.

yani kısaca www.siteadi.com/article_id_haberbasligi.html ($1) = ([0-9]*) haber id sini gönderiyoruz $sid = $_GET['sid']; yazıp GET metodu ile gelen haberin id sini çekiyoruz.ve sayfamıza habere ait bilgileri dokuyoruz.

Peki linklere nasıl haberbaşlığı.html kodunu ekleyeceğiz bunu şu şekilde yapacaksınız

function ob_seola($s) {
   $tr = array('ş','Ş','ı','İ','ğ','Ğ','ü','Ü','ö','Ö','Ç','ç');
   $eng = array('s','s','i','i','g','g','u','u','o','o','c','c');
   $s = str_replace($tr,$eng,$s);
   $s = strtolower($s);
   $s = preg_replace('/&.+?;/', '', $s);
   $s = preg_replace('/[^%a-z0-9 _-]/', '', $s);
   $s = preg_replace('/\s+/', '-', $s);
   $s = preg_replace('|-+|', '-', $s);
   $s = trim($s, '-');
   return $s;
}

bu fonksiyon ile seo uygun link yapıyoruz bunu mainfile.php içine atabilirsiniz istediğiniz her yerde kullanabilmeniz için.

ve şimdi linkleri oluşturmaya geldi ben bloklardan örnek göstereceğim

<a href="modules.php?name=News&op=NEArticle&sid=$sid">

yerine

<a href="article_$sid_'. ob_seola($baslik).'.html">

şeklinde değiştiriyoruz. Başlangıç seviyesindeki yazılar bu kadardır biraz basit anlatım olabilir derin ayrıntılara girmektense tekrar tekrar okuyup mantığı kavramınızı isterim açıkçası.
Uyguladım çalışmıyor demeyin anlatım yaparken tek tek denendi bu yüzden .htaccess sadece benim yukarıda verdiğim koldarın yazıldığından emin olunuz.

Forumlarda kodlamalar yüzünden bazen sorunlar çıkabiliyor bu yüzden ( ' ) yazılanları ( " ) çevirmenizi tavsiye ediyorum.

Teşekkürler.

Not: Localhost'ta işlem yaptığınızdan dolayı .htaccess çalışmaz çalışmasını istiyorsanız aşağıdaki yöntemi uygulayıp tekrardan deneyiniz.

İlk olarak apache/conf/httpd.conf dosyasını açıp aşağıdaki satırı bulalım.
#LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.so Ve bu satırdaki #(diez) işaretini kaldıralım.

Daha sonra aynı dosyanın içindeki allowoverride none yazan bütün yerleri allowoverride all olarak değiştiriyoruz. Dosyayı not defteri ile açarsanız Ctrl + H tuş kombinasyonunu kullanarak kolayca değiştirebilirsiniz.

httpd.conf dosyasını bulamazsanız bilgisayarınızda arama yaparak bulunuz. Son olarak apache’i kapatıp tekrar açıyoruz. Eğer çalışmazsa bilgisayara reset attıktan sonra deneyin.
En son okngny tarafından 2011/12/18 - 19:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 1

Re: Php-Nuke Seo - Adım -3

Mesajgönderen soulfather » 2011/11/26 - 08:44

Eline koluna sağlık süper anlatımlar bunlar. deneye deneye olacaktır.
PhpNukeTurkiye.Com Site Kurallarını Okumak İçin Tıklayın
Site kuralları gereği, kullanıcı profilinde web adresi bulunmayan, kullanmakta olduğu sitenin copyright bilgisi silinen kişilerin isteklerine cevap verilmeyecektir.
Önceliğimiz olarak emeğe saygı diyoruz..
Saygılarımızı sunuyoruz.. PNT Yönetim...

http://www.catkarakoyu.com Köy Sitemiz % 95
http://catkarakoyu.com/nuke Demo Sitemiz % 20

--------------
Moderatör
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 2

Mesajgönderen Sonsuzluk » 2011/11/26 - 17:24

insanın bilinçli olarak seoyu sitesine yapması kadar bence güzel birşey olamaz çünkü neyin ne işe yaradığını bilerek sisteme entegre ediyoruz bu durumda sitede oluşabilecek hatalar anında insanların gözüne daha rahat çarpar

balığı tutmasını öğrettiğin için seni tebrik ederim

yazılarının devamını sabırsızlıkla bekliyor olacağım
Tarih Hayal Edenleri Değil,Gerçekleştirenleri Yazar !

NOT : Özel mesajla veya farklı yollar ile bana verdiğiniz admin paneli, ftp, phpmyadmin, cpanel, pleskpanel, direckpanel (v.b.) gibi size özel yerlerin kullanıcı adı ve şifrelerini ben sorunu çözüp size teslim ettikten sonra lütfen değiştirin. Aksi taktirde hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.
Administrator
Kullanıcı avatarı
Aldığı teşekkür: 95

Re:

Mesajgönderen Nida_Bey » 2011/11/27 - 00:58

Yine açıklayıcı güsel bir anlatım Allah razı olsun arkadaşım.
PhpNukeTurkiye.Com Site Kurallarını Okumak İçin Tıklayın
Site kuralları gereği, kullanıcı profilinde web adresi bulunmayan, kullanmakta olduğu sitenin copyright bilgisi silinen kişilerin isteklerine cevap verilmeyecektir.
Önceliğimiz olarak emeğe saygı diyoruz..
Saygılarımızı sunuyoruz.. PNT Yönetim...

"Asil yetimler anadan babadan degil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardir.
(HZ. ALI R.A)

oto dj,radyo hosting,web hosting,web tasarım http://www.nidasms.com nettenTopluSMS sistemi ve bayilik işlemleri için irtibata geçebilirsiniz.
Moderatör
Kullanıcı avatarı
Aldığı teşekkür: 8

Re:

Mesajgönderen zafer » 2011/11/30 - 14:55

Anlatım için çok teşekkür ederim güzel bir paylaşım devamınıda bekliyoruz inşallah.Emeğine sağlık.
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 11

Re:

Mesajgönderen sorbil66 » 2011/11/30 - 18:52

daha yeniyim ama inşallah beceririm kolay gelsin php ailesi
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı
Aldığı teşekkür: 0

Mesajgönderen zafer » 2011/12/17 - 20:43

okngny yazdı:bu fonksiyon ile seo uygun link yapıyoruz bunu mainfile.php içine atabilirsiniz istediğiniz her yerde kullanabilmeniz için.

verdiğiniz kodları harfi harfine yaptım news modülüne değilde content modülüne.. ayrıca mainfile.php ye ekleğin dediğiniz kodları mainfile.php de nereye ekleyeceğimizi dememişsiniz ben mainfile.php de herhangi bir yere ekledim ama çalışmadı.
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen okngny » 2011/12/17 - 23:06

herhangi bir yerine ekleyebilirsiniz o başlı başlına bir klastır bu yüzden eklenilen yer fark etmiyor başına veya sonuna. Şimdi gelelim yapmadığınız konuya aynı şekilde yaptığınız kodları bana bi yazabilir misiniz.
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen zafer » 2011/12/17 - 23:13

1 .htacces kodlarım
RewriteEngine on
RewriteBase /
RewriteRule ^/(.*) $1

RewriteRule ^bilgi.html modules.php?name=Content [L]
RewriteRule ^showpage_([0-9]*)_(.*).html modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=$1 [L]

2 content block kodlarım
$content .= "<div><ul><li><a href="showpage_$pid_'. ob_seola($title).'.html\">$title</a></div>

3.buda çıkan sonuç
http://localhost/nakliyat/showpage_'.%20ob_seola(Bakırköy%20Evdeneve%20Nakliyat).'.html
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Re:

Mesajgönderen pussat » 2011/12/18 - 02:28

paylaşım için teşekkür ederim
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

pussat arkadaşımız

Mesajgönderen iceman77 » 2011/12/18 - 02:34

site yöneticilerimiz zaten seni uyaracaktır ama dosya indirme adına servera yaptığın gereksiz mesajlar buradaki üstadlarımıza ve site sahibine haksızlık tonla yazıp öğreneceğin başlık varken buna başvurman bu insanarın emeğine haksızlık bir kez daha düşün bence
Yasaklandı
Kullanıcı avatarı

Re: pussat arkadaşımız

Mesajgönderen zafer » 2011/12/18 - 11:55

iceman laf banamı.
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen Sonsuzluk » 2011/12/18 - 12:00

zafer yazdı:iceman laf banamı.

yok yok sana değil pussat adlı arkadaşa kızmış iceman her mesaja olur olmaz teşekkür ederim yazdı diye senle ilgisi yok
Tarih Hayal Edenleri Değil,Gerçekleştirenleri Yazar !

NOT : Özel mesajla veya farklı yollar ile bana verdiğiniz admin paneli, ftp, phpmyadmin, cpanel, pleskpanel, direckpanel (v.b.) gibi size özel yerlerin kullanıcı adı ve şifrelerini ben sorunu çözüp size teslim ettikten sonra lütfen değiştirin. Aksi taktirde hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.
Administrator
Kullanıcı avatarı
Aldığı teşekkür: 95

Mesajgönderen doktoradil » 2011/12/18 - 12:21

teşekkürler
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen okngny » 2011/12/18 - 19:30

zafer yazdı:1 .htacces kodlarım
RewriteEngine on
RewriteBase /
RewriteRule ^/(.*) $1

RewriteRule ^bilgi.html modules.php?name=Content [L]
RewriteRule ^showpage_([0-9]*)_(.*).html modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=$1 [L]

2 content block kodlarım
$content .= "<div><ul><li><a href="showpage_$pid_'. ob_seola($title).'.html">$title</a></div>

3.buda çıkan sonuç
http://localhost/nakliyat/showpage_'.%20ob_seola(Bakırköy%20Evdeneve%20Nakliyat).'.html

Localhost'ta işlem yaptığınızdan dolayı .htaccess çalışmaz çalışmasını istiyorsanız aşağıdaki yöntemi uygulayıp tekrardan deneyiniz.

İlk olarak apache/conf/httpd.conf dosyasını açıp aşağıdaki satırı bulalım.
#LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.so Ve bu satırdaki #(diez) işaretini kaldıralım.

Daha sonra aynı dosyanın içindeki allowoverride none yazan bütün yerleri allowoverride all olarak değiştiriyoruz. Dosyayı not defteri ile açarsanız Ctrl + H tuş kombinasyonunu kullanarak kolayca değiştirebilirsiniz.

httpd.conf dosyasını bulamazsanız bilgisayarınızda arama yaparak bulunuz. Son olarak apache’i kapatıp tekrar açıyoruz. Eğer çalışmazsa bilgisayara reset attıktan sonra deneyin.
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Sonraki

Dön PNT Nuke ve Php Nuke Seo

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir