Php_Nuke 8,3 Sürümünün Desteğini Vermeyi Düşünüyoruz !!!

PNT Nuke ve Php Nuke sürümlerini geliştirme alanı

Moderatör: Moderatörler

Php_Nuke 8,3 Sürümünün Desteğini Vermeyi Düşünüyoruz !!!

Mesajgönderen Sonsuzluk » 2011/09/18 - 23:38

Günlerdir google de nuke hakkında bilgiler topladım.Aramış olduğum soru şuydu neden nuke yok oluyor neden nuke kullanıcı sayısı azaldı ?.Karşılaşmış olduğum sitelerdeki yorumların neredeyse tamamı aynıydı.

Sorunlar şunlar:

- Nuke nin iskeleti yani teması <table> ler üzerine kurulu oysaki yeni portallar,cms ler <div> koduna geçti
<table> ile <div> arasındaki farkı ise googlede aradığımızda karşımıza çok ciddi ve üzücü sonuçlar çıkıyor.
<table> ile kurulu bir site <div> ile kurulu bir siteye göre daha geç açılır ve esnek değildir birnevi kod yığınına benzetilir <table> ile kurulu bir siteyi bu yüzden google de pek sevemez çünkü geç açılan bir siteyi ne ziyaretci nede google sever

- Gelişmiş bir forumu yok.Nukenin var olan orjinal forumu bb2 olarak belirlenmiştir ama bb3 çıktıkdan sonra bb2 desteği tamamiyle bitmiştir buda nukecilerin yeniliklerden haberdar olamayacağı yeni özellikleri kullanamayacağı ve google tarafından yine ne yazıkki sevilemeyeceğini gösteriyor.

- nukede güvenlik açıkları mevcut çünkü her çıkan sürümü birbirinin kopyası olduğu için güvenlikle ilgilide pek fazla önemli bir adım atılmadı

- Adam gibi seosu yok google indexlemeleri için bildiğimiz gibi seo çok önemli

bu maddeler insanların nuke kullanmaması için aslında çok büyük nedenler yani siteniz google tarafından sevilmeyecekse ve ziyaretciler tarafından güzel görülmeyecekse,güvenlik açıkları olacaksa insanlar neden nuke kullansın.

peki neden 8,3 desteğini düşünüyoruz

- Farsların çıkarmış olduğu 8,3 sürümünde bb3 forumu kullanılmıştır.Bizlerin kullandığı eski sürümlerde ise desteği bitmiş olan bb2 sürümü kulllanılmaktadır.bb3 sürümü yeni bir sürüm olduğu için desteği ve güncellemeleri,eklentileri güzel bir şekilde devam ediyor yakın bir zamanda Vbulletinde aranılan bütün özelliklerin bb3 dede olacağına eminim bb3 ile bb2 arasındaki kıyaslamayı türkçe resmi destek sitesi yapmış aşağıdaki linke bakabilirsiniz

http://www.phpbbturkiye.net/hakkinda/ph ... astir.html

- 8,3 sürümünde kullanılan temalar daha esnek daha göze hitap eden temalardır bunun nedeni ise kodlamalarında <table> değil de ağırlıklı olarak <div> kullanılmıştır.Buda hem sitenin hızlı açılmasına hemde sitenin güzel ve estetik bir görünüme sahip olmasına neden oluyor.

- 8,3 sürümünde güvenliğe yine önem verilmiş site dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı üst düzey bir güvenlik ile donatılmış

- 8,3 sürümüne sıfırdan bir seo eklentisi kurulmuş ve var olan eski sürümlerimizdeki seodan daha üstün durumda

yani ilk başda belirttiğim nukeyi bitiren o maddeler 8,3 sürümünde kullanılmıyor

Peki PNT Ekibi olarak bizim 8,3 sürümüne yapacaklarımız neler olabilir ?

- bb3 forumu modül olarak açılacak yani foruma girildiğinde ayrı bir sayfadaymış gibi değilde yine site içinde forum açılma özelliği yapacağız

- 8,3 sürümü için farslar tarafından yapılmış temalar tr ye çevirilerek ve yeni temalar yaparak 8,3'e bol sayıda tema desteğimiz olacak.Bu temaları yine kendi sitemiz olan www.temaevi.com adresinden önizlemeli olarak indirme olanağı sağlayacağız

- Eski sürümlerde çalışan modülleri,blokları,eklentileri elimizden geldiğince 8,3 sürümünde sorunsuz şekilde çalıştırabilmek için gerekli ayarları yapacağız.

- 8,3 sürümünü farsların kendi sitelerinden orjinal olarak indirdik ve gerekli türkçe çevirilerini ve bazı ayarlarını yapmaya başladık.

Şimdilik bu sürüme yapabileceklerimiz bunlar tabi ilerleyen günlerde bu sürüm üzerinde yoğunlaşacağımız için bu sürüm hakkındaki tüm gereksinimleri sitemiz üzerinden bulabileceksiniz.

Var olan sitelerinizin sorunsuz aktarımı için ise gerekli desteği elimizden geldiğince vereceğiz sürümü çıkardıkdan sonra gerekli ayarlamalarımızı yapıp testlerimizi yapıp aktarım işini kolaylaştırdıkdan sonra sizlerede bu konuda gerekli destek verilecektir...

Bunların yanı sıra sizlerinde yorumlarına ihtiyacımız var yani sizce 8,3 desteğini verelim mi yoksa eski sürümlere devam mı edelim yeni modüller,yeni temalar ile eski sürümleri ıslayıp ıslayıp kullanmaya devam mı edelim ?

Eğerki sitelerinizin gelişmesini yani google tarafından sevilip bol ziyaretci kazanmayı istiyorsanız sizlerinde bu tür gelişimlere açık olmanız gerekmekte hatta bu tür gelişimlere zorunluyuz....

Şuan nuke kullanan siteler diğer portallara oranla daha az ziyaretciye sahip bunun tek nedeni google ile nukenin birbirine tamamiyle zıt olması googleye nukeyi sevdirebilecek tek çözüm ise şimdilik 8,3 sürümü görünüyor...

8,3 konusunda bizler destek vermeyi düşünüyoruz bu durum tabi sizlerin elinde eğer sizler ilgi gösterecekseniz başlayalım yok biz eski sitelerimizden memnunuz diyorsanız boşu boşuna yorulmamızın da bir gereği yok

zamanında saolsun faruk abi(kayserili) 8,3 için çok güzel adımlar attı ama ne yazıkki ilgisizlik yüzünden onun emekleri boşa gitti onada yazık oldu aynı duruma düşmek istemiyoruz sonuç itibariyle bizlerinde bir hayatları var bu hayatlarımızdan fedakarlıkda bulunup nuke severlere yararlı olmak istiyoruz

8,3 değilde nukenin gelişimi için başka bir öneriniz var ise onlarıda yazabilirsiniz amacımız 8,3 sürümü değil illaki amacımız nukeyi modern çağa ayak uydurmaya çalışmak.

ama lütfen rica ediyorum şu modül olsa güzel olurdu bu blok olsa şahane olurdu gibi yorumlar yazmayın bunlar nukeyi bu zamana kadar geliştirmedi bundan sonrada geliştirmez....
Tarih Hayal Edenleri Değil,Gerçekleştirenleri Yazar !

NOT : Özel mesajla veya farklı yollar ile bana verdiğiniz admin paneli, ftp, phpmyadmin, cpanel, pleskpanel, direckpanel (v.b.) gibi size özel yerlerin kullanıcı adı ve şifrelerini ben sorunu çözüp size teslim ettikten sonra lütfen değiştirin. Aksi taktirde hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.
Administrator
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 95

Re: Php_Nuke 8,3 Sürümünün Desteğini Vermeyi Düşünüyoruz !!!

Mesajgönderen baki » 2011/09/19 - 00:23

bildigim kadarıyla 8.3 sürümünde ortak yorum sistemi vardı geliştirilmesi gerekli ajaxlı oylamalı olmalı bence (jomla jcomments benzeri)

faruk bey dediginiz gibi çok emek harcadı işi bilen ustalar biraz el atsaydı ortaklaşa çok güzel bir sürüm çıkabilirdi ama olmadı, bir zamanlar nukeye ara verdim açılan yeni nuke destek siteleri ile beraber tekrar nukede hayat var yeni bişeler olacak gibi düşünürken yine eskiye dünüş oldu. yine nukeciler başka sistemlere yönelmeye başladı..

burda önemli olan çıkaracagınız sürümün nukecilerin destegiyle olması önemli degil bence, önemli olan sizin modern bir nuke sürümü çıkarabilmeniz...
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0

Mesajgönderen elhekim » 2011/09/19 - 22:01

Php nuke 8.3...kullanıyorum..ilk başda kısa özet yapayım..eski sürümler 1970 model anadol gibi..php nuke 8.3 .ise 2011 mercedes gibi..şimdi azda olsa nedemek isdediğimi aslında anlamışssınızdır..

Öncelikle böyle bir karar almanız beni mutlu etti baki arkadaşımızın bir sözü çok önemli ..mesela modern bir çalışma yapmak..bu modernliği gören zaten isder isdemez gelecek zamanla ..

php nuke 8.3 ün avantajlarını zaten sırasıyla siz yazmıssınız evet bir kullanıcı olarak bunların bire bir doğruluğuna şahidim şahis fikrim eski sürümleri sürekli eski elbise gibi yama yapmakdansa elimizde şimdi güzel bir kumaş var bundan güzel bir elbise çıkarabiliriz yanı şu saatten sonra eski sürüme ne yapılıyorsa boşuna modul block ..bol bol yama yapmaya benziyor...Şuanda hazırda Faruk abimizin hazırlamız olduğu mevcut bir sürüm var php nuke 8.3 ün mesela merak eden arkadaşlarımız bunlu kurum test yapabilirler göreceklerki nekadar güzel kullanışlı konforlu ..

şimdi yeni site kuaracak arkadaşlara şiddetle tavsiyem eski sürüm değil bu sürümü kurup bunda ilerleyin...

Şu anki mevcut çevrilmiş paketlenmiş de hiçbir sıkıntı sorun yok ...ama illade bişiyler eklenmek isdenirse ikl etapda daha gösderişli bir haber block ilk başda düşünülebilir...

şimdi eski sürümlerde görüyoruz hepimiz özellikle haber modulünde bir yığın sorun yaşıyoruz mesela en basit örnek bu sürümde haber sistemi çok modern eskiye göre kullanımı bir okadar kolay ve eklediğiniz haber 1 hafta sonra çıkmıyor googlede aynı gün çıkıyor ...

yani kısacası arkadaşlar fazla başınızı şişirmek isdemiyorum ama bu kararı alıp bu yolda ilerlerseniz yolunuz emin olunki açık...eski sürümlerde kalmaya devam ederseniz bütün enerjiniz boşuna bunu zaten sizde biliyorsunuz..

Almış olduğunuz bu karardan dolayı ben sizleri tebrik ediyorum inş php nuke 8.3 ile daha güzel sitelerimiz olacak artık..
şimdilik iyi çalışmalar ..kolay gelsin..
Sen şimdi yoluna bak, ben adımlarını sayarım
Bütün bu olanlara dayanamam, ama madem öyle hazırım..
Yasaklandı
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen arkadas_ca » 2011/09/19 - 22:46

ibrahim yapmayı düşündüğün şey çok güzel ama bu zahmetli bir iş herkes kabul etsin. sadece nukeciler için demiyorum tüm cms sistemleri için millet gelip alıp teşekkür dahi etmediği bir dönemde. bu iş için uğraşılacaksa bunun bir değeri olmalı..

Diğer yandan daha önceden bazı zamanlarda görüştüğümüz üzere

etkileyici seo sistemi ve klasik nuke teması dışında tema tasarımlarıyla bu işin temelinin atılabileceğini konuşmuştuk.

fakat 8.3 ün içinde birde phpbb3 var ki bu sistemi 2 ayrı sistem yapıyor. bunun için ayrıca kafa yormak lazım. ( Bence )

uzun geniş zamanı olan ve bıkmak bilmeyen bir öğrenme ve yardım etme isteği duyan birileri yada biri olmak lazım.. :roll:

Umudum var ama kısa vadede zor....
Moderatör
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 13
Aldığı teşekkür: 23

Mesajgönderen kayserili » 2011/09/20 - 14:15

Beyler

Karismamakistememme ragmen yazmak zorunda kaldim.

Sunu acik ve net bir sekilde bilmeniz gerekiyor.

PHP Nuke 8.3 sahsim tarafindan 99% turkceye cevirilmis gereken duzenlemeleri yapilmis vehic bir sorunu olmadan calismaktadir.

PHP Nuke 8.3 calislamarin hepinizinde bildigi gibi aylarca surduve tamemen sifirdan yapildi.

Cogunuzunda bunu bildigini biliyorum sizlerden bu clisama konusunda destek ve yardim istememe ragmenhic birisniz kilini bile kipirdatmadi buda bir gercek.

Sizleri zaruri olarak uyarmak ve insallah boyle bir seye kalkismazlar diyede dua etmekten baska bir care birakmayan sizlere sunuda bildirmem gerekiyor.

Umarim oturup aylarca calisma yaparak boyle ypilmis olan bir isi yeniden yapmak planlariniz sadece lafta kalip benim calismamda duzenleme yaparak biz yaptik diye ortadaya cikmazsiniz.

PHP Nuke 8.3 Faruk Ozdemir tarafindan ceviri duzenleme yapilmis bir calismadir.

Bunun bilinmesi ve verilmis olan emege saygi duyulmasini hepinizden ricaediyorm.

Saygilarimla, Faruk Ozdemir
Yasaklandı
Aldığı teşekkür: 1

Mesajgönderen HKND » 2011/09/20 - 16:02

Projenizi tebrik etmekle beraber sıraladığınız bir takım maddelerin bazılarına evet desem de bazılarına evet doğru diyemiyorum.Herkes tutturmuş bir laf nuke eski, nuke kötü; doğrudur değişimlere kod yazıcısı Burzi'nin elini eteğini çekmesi sonucu geri kalmış olabilir ama bu geri kalmışlığı bir antika araba ile son model araba kıyaslamak çok yanlıştır.Eksikliklerinin bir çoğunu sıralamışsınız bende bunlara değinmek istiyorum.

- Basit HTML çatısına kurulmuş uzun mu uzun kodlar vardır ama çok kolaylıkla CSS tarzında temalar hazırlanabilir ve ilk örneğini yeni çıkan 8.2 sürümünde görebilirsiniz.

- phpbb2 gelişim sürecini tamamlamış, yapılabilecek tüm eklentiler, güvenlik yamaları çıkartılmıştır yani geliştirebileceği kadar geliştirilmiştir başka daha ne yapılabilir ki phpbb3 ile arasındaki farkları eklentilerle kapatabiliyoruz ha görünüm olarak diyorsanız phpbb3 tarzında phpbb2 temaları var düzenlenip çok rahat kullanılabilir bu da örneğidir.

- Şunu üstüne basa basa vurgulamak isterim ki Google özgün içeriği sever siz gidip başka sitelerden kopyala-yapıştır yaparsanız haliyle üst sıralarda görünemezsiniz! Seo'dan kastınız tap ise onunda bir yeri vardır ama o da netteki seo eklentilerle eksikliği kapatılabilir.

- Güvenlik meselesine gelince yaklaşık 2004'den beri PHP-Nuke ile haşır neşirim arama modülü dışında adam akıllı bir açık göremedim o açıklarda 6.5 sürümünde vardı 7.6 sürümü ve yapılan güvenlik yamaları ile bu olaylar aşıldı diye düşünüyorum.

PHP-Nuke en geniş içerik yönetimine sahip portal sistemlerinden biridir A'dan Z'ye her türlü site için alt yapısı kullanılabilecek bir kod yapısına sahiptir ve buna örnekleride verilmiştir kimi haber sitesi, kimi ise dosya portalı haline getirmişti.Ben hala nuke kullanıyorum üzerinde değişiklik ve yenilik yapmaya çok müsait çünkü...

Bu yazdıklarımla hala PHP-Nuke'yi kötülemeye çalışan kişilere cevap vermiş olmak istedim hedef siz değilsiniz.
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen halley_yas » 2011/09/20 - 20:35

Sayın Kayserili...

Bu denli sert çıkmana anlam veremiyorum amacımız burada birşeyler yapmak nuke kullanıcılarına çeşit sunmak. Sen düzenlemiş oldugun sürümle bunu yaptın. Başardın veya başarmadın bu beni enterese etmez.

Yaptın ama nukecilerin sevmediği şeylerde oldu yanı bazı eksıklıkler biz bu konu üstünde çalışıyoruruz. Bu eksiklikleri kapatıp bu sürümü sevdirmek istiyoruz. Kimsenın tavuguna kış dediğimiz yok. Çıkarmıs oldugun sürümü indirdim kurdum güzel olmus eline sağlık. Ama suan kı çalışmada emin ol ne senin çevirdiğin dil dosyası nede sana ait olan birşey vardır.
Dil dosyası ücreti ile çevriliyor
Merak etme yaptıgın emeğinin üstüne yatmıyoruz. Kımsenınde böyle bir çabası yok.

Saygılar Sevgiler
Süper Moderatör
Kullanıcı avatarı
Aldığı teşekkür: 5

Mesajgönderen Sonsuzluk » 2011/09/22 - 14:42

kayserili yazdı:Beyler

Karismamakistememme ragmen yazmak zorunda kaldim.

Sunu acik ve net bir sekilde bilmeniz gerekiyor.

PHP Nuke 8.3 sahsim tarafindan 99% turkceye cevirilmis gereken duzenlemeleri yapilmis vehic bir sorunu olmadan calismaktadir.

PHP Nuke 8.3 calislamarin hepinizinde bildigi gibi aylarca surduve tamemen sifirdan yapildi.

Cogunuzunda bunu bildigini biliyorum sizlerden bu clisama konusunda destek ve yardim istememe ragmenhic birisniz kilini bile kipirdatmadi buda bir gercek.

Sizleri zaruri olarak uyarmak ve insallah boyle bir seye kalkismazlar diyede dua etmekten baska bir care birakmayan sizlere sunuda bildirmem gerekiyor.

Umarim oturup aylarca calisma yaparak boyle ypilmis olan bir isi yeniden yapmak planlariniz sadece lafta kalip benim calismamda duzenleme yaparak biz yaptik diye ortadaya cikmazsiniz.

PHP Nuke 8.3 Faruk Ozdemir tarafindan ceviri duzenleme yapilmis bir calismadir.

Bunun bilinmesi ve verilmis olan emege saygi duyulmasini hepinizden ricaediyorm.

Saygilarimla, Faruk Ozdemir

diğer sitede bizler yönetici iken hiçbir şekilde düşüncemiz alınmadan 8,3 sürümüne geçiliyor ve günler sonra çıkp hadi destek verin sözü söyleniyor af edersin ama ben ve biz robot değiliz

bizleri böyle birşeye kalkışmamamız için uyarıyorsun ve dua ediyorsun ama kendin böyle bir işe kalkıştın siz durun ben yanarım sizin yerinize mantığımı bu ?

8,3 sürümü ilk olarak mehmet_akif tarafından türkçeye çevrilmiştir kendi siteside www.yenidennuke.com'dur ondan sonra sen 8,3 sürümünü tr ye çevirdin bunuda belirtiyim.

sana abi dedik saydık sevdik çıkıpda şu lafı demen beni gerçekten üzdü

biz bu zamana kadar kimsenin emeğinin üstüne konmadık onun emeği altında ismimizi duyurmayada çalışmadık bu konuda için rahat olsun

çeviri konusunda fatihinde belirttiği gibi özellikle tam anlamıyla sorunsuz bir çeviri olması açısından ücretli çeviri yapan siteler ile anlaşmalara gittik.yukarıdada belirttiğim gibi ne senin nede mehmet_akifin sürümü üzerinde yoğunlaştık biz orjinal sürümü phpnuke.ir sitesinden indirdik onun üzerinde çalışmalar yaptık

bizlere başarı dilemek yerine bu şekilde bir yaklaşım içinde bulunman beni gerçekten üzdü.
Dilerim turkcenuke.com u bitirdiğin gibi kendi sitenide bitirmessin

NOT : Özel mesajla veya farklı yollar ile bana verdiğiniz admin paneli, ftp, phpmyadmin, cpanel, pleskpanel, direckpanel (v.b.) gibi size özel yerlerin kullanıcı adı ve şifrelerini ben sorunu çözüp size teslim ettikten sonra lütfen değiştirin. Aksi taktirde hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.
Administrator
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen mehmet_akif » 2011/09/23 - 21:50

Allah utandırmasın, çok güzel düşünmüşsünüz. Güzel düşünen kazanır inş. İş yoğunluğum nedeniyle ilgilenemiyorum bu nedenle ne kadar destek olabilirim bilemiyorum.
Herşey sabırla olur. Zik zak çizerek bir aşağı bir yukarı, olmadı deyip geriye dönüş yapılmadığı ve hırsla hareket edilmediği zaman başarının geleceğine inanıyorum.
Burada ki arkadaşlarımızın hırstan ve bencillikten uzak olduklarını biliyorum. Bu nedenle inş. başaracaklar. şimdiden onlara başarılar diliyor tebrik ediyorum. Yenidennuke'nin zamanının dolmasını bekliyorum. Kapatacam inş.

İş, ilimle irfanı birleştirenin elinde güzeldir.
Saygılarımı sunuyorum.
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen halley_yas » 2011/09/24 - 20:58

Arkadaşlar konuya şimdilik burada nokta koyuyorum. Kayseriliye 8.3 desteğinde başarılar diliyorum. Ama durmak yok 8.3 kadar şekilli bir sürüm olmasada 8.3 e rakip olacak bir sürüm ile yakında görüşmek üzere

Şimdilik neler var:
8.1 pach 3.3 Sürüm Karekter seti utf-8
Bbtonukebb3 forum modules.php?name=phpBB3
Sorunsuz çalışan ckeditör-ckfinder
eklemeler oldukca sizleri bilgilendireceğim Allahın izni ile en kısa bir zamanda paylaşıma sunulacaktır.
Süper Moderatör
Kullanıcı avatarı
Aldığı teşekkür: 5

Mesajgönderen ozgurcocuk » 2011/11/25 - 02:25

Böyle bir değişikliğe seviniriz...
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen ilkerbilisim » 2011/11/25 - 02:44

Arkadaşlar bende 2005 ten bu yana nukeciyim. Nukenin gelişmesi için yapabileceğim birşeyler olursa bende yardımcı olurum mesai saatleri sonrasında.

Kolay gelsin
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 2

Mesajgönderen Sonsuzluk » 2011/11/25 - 13:55

iyi temennileriniz için teşekkür ederim

fakat bazı nedenlerden dolayı 8.3 desteğini halley_yas ında dediği gibi iptal ettik ikinci bir karar değişikliğine kadarda bu sürüme desteği düşünmüyoruz şuan için ağır ilerlersede kendi çapımızda pnt_nuke sürümü üzerinde çalışıyoruz başlığınıda açmıştık

Administrator
Kullanıcı avatarı

Re:

Mesajgönderen gonlumungulu » 2011/12/19 - 17:23

Ben kendim arapalrın en son güncel PNuke8.2 MT-Edition sürümünü indirdim ve localhostta denedim ozellikle sureume çok guzel temalar eklenmiş ve suan sitede kullanılanan forum bloguda avrdı bunu bir turlu normal nuke kurmayı denedim ve calısmadı ve ondan sonra daha denemedim. Nukenin eksiklerinde biri seo sanırım. Diğer bir sorunu ileride siteye ziyaretcı artınca cpu sorunu ckıyor malesef....
[img:160:41]http://img517.imageshack.us/img517/3017/gonlumungulu.png[/img]
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı
Ettiği teşekkür: 8

Mesajgönderen ahmetkide » 2011/12/31 - 23:53

guzel olur bravo
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Sonraki