Aynı Üyeliği Kullanan Siteler

PNT Nuke ve Php Nuke Hakkındaki İp Uçları

Moderatör: Moderatörler

Aynı Üyeliği Kullanan Siteler

Mesajgönderen Sonsuzluk » 2012/09/25 - 16:40

Bu ipucu konusunda sizlere aynı üyeleri kullanan 2 tane phpnuke sitesi nasıl kurulur onu anlatacağız. Yalnız bu yazının phpnuke konusunda biraz deneyimli olanların uygulamasını öneririz.

Gelelim örneğimize; Aynı üyeleri kullanan 2 web sitesi için ben phpnuke6.5 ve phpnuke6.9'u kullanacağız. İki farklı site olacak ancak aynı üyeleri kullanacaklar, birine üye olan diğerine de üye olacak (Dikkat edilmesi gereken nokta phpnuke6.0 ile phpnuke6.5 ve üzeri sürümler için bu işlemi uygulayamazsınız. Veritabanındaki nuke_users tabloları birbirinden farklı olduğu için). İlk önce 2 tane klasör oluşturuyoruz. Birinin adı nuke65, diğerinin adı nuke69. nuke65 klasörü içerisine PHPNuke 6.5 sürümüne ait dosyaları atıyoruz. nuke69 klasörüne ise PHPNuke 6.9 sürümüne ait dosyaları atıyoruz. phpMyAdmin'i açarak nuke adında yeni bir veritabanı oluşturuyoruz. Öncelikle phpnuke 6.5 sürümünün veritabanını oluşturuyoruz. Yalnız sql dosyasındaki nuke_ öntakılarını nuke65_ olarak değiştiriyoruz. Sadece nuke_users ve nuke_users_temp tablolarının ön takısına dokunmuyoruz. Daha sonra veritabanına bu editlediğimiz sql dosyasını nuke veritabanına dump ediyoruz. Bu işlemin ardından phpnuke 6.9 sürümüne ait sql dosyasını açıyoruz. Buradan aynı tabloları daha önce oluşturduğumuz için Create table nuke_users... ve create table nuke_users_temp... yazan yerleri kaldırarak nuke_users ve nuke_users_temp tablolarının oluşturulmasını engelliyoruz. Bu dosyada da nuke_ ön takısını nuke69_ olarak değiştiriyoruz. Ardından bu editlemiş olduğumuz sql dosyasını yine nuke veritabanına dump ediyoruz. Sıra geldi config.php dosyalarına. Öncelikle nuke65 klasöründeki config.php dosyasını açıyoruz.

Kod: Tümünü seç
$dbhost = "localhost"; //veritabanı sunucu adresi
$dbuname = "root"; //veritabanı kullanıcı adı
$dbpass = ""; //veritabanı kullanıcı şifresi
$dbname = "nuke"; //veritabanı adı
$prefix = "nuke65"; //Ön takı. Burayı nuke65 olarak değiştiriyoruz.
$user_prefix = "nuke"; //üyeler ön takısı. Burasını sabit bırakıyoruz.
$dbtype = "MySQL"; //Veritabanı tipi
$sitekey = "SdFk*fa28367-dm56w69.3a2fDS+e9"; //burayı kafamıza göre editliyoruz. aynı olmamasına dikkat edin.


Sonra nuke69 klasöründeki config.php dosyasını açıyoruz.

Kod: Tümünü seç
$dbhost = "localhost";//veritabanı sunucu adresi
$dbuname = "root";//veritabanı kullanıcı adı
$dbpass = "";//veritabanı kullanıcı şifresi
$dbname = "nuke";//veritabanı adı
$prefix = "nuke69";//Ön takı. Burayı nuke69 olarak değiştiriyoruz.
$user_prefix = "nuke";//üyler ön takısı. Burasını yine sabit bırakıyoruz.
$dbtype = "MySQL"; //Veritabanı tipi
$sitekey = "SdFk*fa28367-dm56w69.3a2fDS+e9"; //burayı yine kafamıza göre değiştiriyoruz.


config.php ayarları bu kadar. Bu işlemler sonucunda karşımıza aynı üyeleri kullanan, farklı klasörlerde phpnuke6.5 ve phpnuke6.9 sürümleri kurulu iki tane site çıkıyor.

Uygulanan tekniği kısaca anlatalım. $prefix değişkeni veritabanındaki tabloların ön takısını belirler. $user_prefix değişkeni ise _users_temp ve _users tablolarının ön takısını belirler. Sadece $prefix değişkeninin değerini değiştirerek aynı üyeleri kullanan siteler hazırlayabiliyoruz. Bu ön takı aynı veritabanında birden fazla site kurulmasını sağlar. Bu yaptığımız işlemlerde dikkat ederseniz aynı veritabanını kullandık. Farklı veritabanlarında bu işlemi uygulayamazsınız.
Tarih Hayal Edenleri Değil,Gerçekleştirenleri Yazar !

NOT : Özel mesajla veya farklı yollar ile bana verdiğiniz admin paneli, ftp, phpmyadmin, cpanel, pleskpanel, direckpanel (v.b.) gibi size özel yerlerin kullanıcı adı ve şifrelerini ben sorunu çözüp size teslim ettikten sonra lütfen değiştirin. Aksi taktirde hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum.
Administrator
Kullanıcı avatarı
Mesajlar: 2376
Kayıt: 2011/07/10 - 00:00
Konum: Samsun
Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 95


Dön İp Uçları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir